Chcąc kupić piękną dekorację ściany, można przebierać wśród niezliczonych możliwości. Dotyczy to także obrazów. Dostępne są warianty drukowane na papierze i na płótnie, przedstawiające dowolne motywy, obrazy oryginalnie malowane przez artystów (te są najdroższe), a także reprodukcje słynnych dzieł. To ostatnie rozwiązanie jest wybierane szczególnie chętnie. Dowiedz się, jak wybrać taką dekorację.

Zastanów się, co lubisz

Nie brakuje osób, które wybierają obrazy do swych domów w sposób dość przypadkowy, traktując je jako dekorację, tak samo jak lampy czy bibeloty. Oczywiście nie każdy musi znać się na sztuce i ją kontemplować, niemniej, przymierzając się do kupna obrazu, choćby niedrogiej reprodukcji, warto zastanowić się nad swoimi preferencjami, a także doborem dekoracji do stylu wnętrza. Najczęściej reprodukcje obrazów to klasyczne motywy, czyli najbardziej znane dzieła wielkich mistrzów, jak van Gogh czy Picasso, ale one także mogą pasować do różnych aranżacji, o czym decyduje nie tylko ich styl, ale też choćby kolorystyka i motyw.

Warto też zwrócić uwagę na wymowę danego dzieła. „Krzyk” Edwarda Muncha to jedno z najbardziej cenionych i znanych na świecie dzieł, ale mało kto chce mieć tak niepokojący obraz w swoim domu, zwłaszcza np. w sypialni. Chcąc zapewnić sobie (i swoim gościom) przyjemny klimat w domu, warto postawić na obraz mający przyjemny odbiór, na przykład impresjonistów czy sielski krajobraz. Jednocześnie takie dzieła będą o wiele bardziej eleganckie niż często tandetne obrazki zwierząt czy inne typowe motywy.

Jak dobrze wybrać reprodukcję obrazu?

Takie dekoracje cieszą się nieodmiennie wielką popularnością, wobec czego można je znaleźć w różnych miejscach. Jasne jest jednak, że reprodukcje obrazów sprzedawane na przykład na bazarach mają bardzo niską jakość, co oznacza nie tylko kiepskie materiały, ale przede wszystkim wykonanie, odbiegające od oryginału barwami czy kształtami obiektów i postaci. Poza tym warto pamiętać, że szczególnie dobrym wyborem są reprodukcje drukowane na płótnie, wyglądające jak prawdziwe obrazy, czego nie można powiedzieć o obrazkach z papieru  —  które są też mniej trwałe.

Piękna dekoracja na Twojej ścianie

Zmuszające do myślenia dzieło Picassa czy może piękny obraz Fridy Kahlo? Impresjonistyczne, pełne światła plenery czy kobiecy portret? W sieci wybór reprodukcji obrazów jest na tyle duży, że na pewno znajdziesz coś, co Cię zachwyci!