Maszyny używane w przedsiębiorstwach związanych z produkcją towarów, przetwórstwem czy wydobywaniem surowców są nierzadko bardzo zaawansowane i potrzebują odpowiedniej konserwacji. Bardzo często niezbędny jest m.in. montaż układu centralnego smarowania oraz regularne naprawy. Wskazany system jest doskonałym rozwiązaniem, które automatycznie dostarcza środki smarne do nawet kilkuset punktów urządzenia. Warto więc wiedzieć, jak działa, gdzie jest wykorzystywane i komu najlepiej zlecać jego serwis. Już teraz przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Liczne zalety systemów centralnego smarowania

Na początku należy podkreślić, że centralne smarowanie zapewnia płynną, bezawaryjną pracę poszczególnych komponentów maszyny, gdyż zmniejsza tarcie. Pozytywnie wpływa na pracę gwintów, łożysk, łańcuchów czy turbin. Co ważne, opisywane układy gwarantują dozowanie kluczowych środków w równomiernych odstępach czasu w sposób niezwykle precyzyjny. W efekcie zużycie smarów jest optymalne, nie dochodzi do wycieków i zanieczyszczeń. Takie systemy wykorzystuje się stale lub okresowo w maszynach rolniczych, górniczych, prasach, niewielkich obrabiarkach, a także kompletnych liniach produkcyjnych.

Części układów centralnego smarowania

Dobrze zaprojektowane centralne smarowanie doprowadza substancje poślizgowe do założonych punktów, zmniejszając tym samym liczbę koniecznych napraw. Instalacje składają się ze zbiornika, w którym przechowywany jest smar, który jest zasysany i transportowany przez pompy napędzane ręcznie, pneumatycznie lub elektrycznie. Poprzez specjalne linie substancje smarne trafiają do dozowników, a następnie do poruszających się części urządzeń. Wyróżnić da się układy jednoliniowe i wieloliniowe, progresywne oraz natryskowe i impulsowe, które są przeznaczone do różnego typu łańcuchów.

Budowa i naprawa centralnego smarowania

Istnieje wiele firm oferujących  centralne smarowanie i naprawę jego poszczególnych komponentów. Jak wybrać tę najlepszą? Opłaca się stawiać na usługi doświadczonych fachowców w tej dziedzinie. Profesjonaliści dopasują system do indywidualnych potrzeb zamawiającego, zadbają o najwyższej jakości części oraz uruchomienie instalacji. Gdy pojawi się jakakolwiek usterka, pomogą w jej usunięciu, gwarantując także niezbędne działania konserwacyjne oraz doradztwo. Dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenia będą działać bezawaryjnie przez długi czas!