Gdy minie określony czas od ceremonii pogrzebowej, rodzina musi podjąć decyzję o wyborze płyty nagrobnej upamiętniającej zmarłego. Przed udaniem się do kamieniarza, warto poznać dostępne rodzaje oraz najpopularniejsze materiały stosowane podczas ich produkcji. Czy wiesz, gdzie w Rzeszowie można kupić nagrobek? Sprawdź już teraz.

Jakie materiały są wykorzystywane do wykonania nagrobków?

Wybór określonego kamienia ma ogromny wpływ na trwałość całej płyty, a także łatwość czyszczenia powierzchni. W zakładach kamieniarskich w Rzeszowie nagrobki są wykonywane z:

  • granitu,
  • marmuru,
  • trawertynu.

Kiedyś płyty nagrobne były często wykuwane przy użyciu piaskowca, jednak dziś kamień jest coraz rzadziej wybierany przez klientów. Należy pamiętać, że rodzaj wybranego materiału zadecyduje również o ostatecznym koszcie wykonania nagrobka. Wszystkie płyty powinny być odpowiednio impregnowane, aby dobrze prezentowały się przez wiele lat. Poprzez wybór trwałego materiału oraz właściwą i regularną pielęgnację, nagrobek może przetrwać wiele lat.

Który rodzaj płyty nagrobnej wybrać?

Firmy kamieniarskie proponują zarówno pojedyncze, jak i podwójne płyty (nazywane też rodzinnymi). Ponadto klienci mogą zdecydować się na nagrobek urnowy oraz płyty nagrobne dla dzieci. Kamieniarze udostępniają do wyboru gotowe projekty lub mogą podjąć się realizacji indywidualnego zamówienia. Koszty tego typu usług wahają się w granicach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

U kogo zamówić nagrobek?

Na terenie Rzeszowa usługi kamieniarskie są dostępne w lokalnych firmach oraz niektórych zakładach pogrzebowych, świadczących kompleksową pomoc bliskim zmarłego. Przed podjęciem współpracy dobrze poznać opinie na temat standardów obsługi, obowiązujących cen i terminów. Warto wspomnieć, że płyta nagrobna może stanąć na mogile nie wcześniej niż 6 miesięcy po ceremonii pogrzebowej.