W każdym zakładzie produkcyjnym działają maszyny wymagające regularnej konserwacji za pomocą odpowiedniego smaru. Dlatego wiele maszyn jest smarowanych automatycznie, a awarie automatyki odpowiedzialne za tę konserwację wymagają interwencji fachowców. Kto powinien zająć się reperacją uszkodzenia takiego systemu? Przeczytaj dalszą część tekstu, aby się dowiedzieć!

Jak działa centralne smarowanie i gdzie jest montowane?

System ten ma za zadanie dostarczanie smaru do łożysk, turbin, łańcuchów oraz wszelkich innych, zwłaszcza mobilnych elementów konstrukcji urządzeń. Jest on montowany w większości maszyn budowlanych, rolniczych,  górniczych oraz przemysłowych, w tym w liniach technologicznych. Sterowany jest pompą centralną i może być montowany w różnych miejscach zależnie od rodzaju maszyny, ale najczęściej blisko łożysk, prowadnic i innych elementów wymagających rozprowadzania po nich smaru. Dzięki niemu maszyny są wydajniejsze, sprawniejsze i mają dłuższą żywotność

Co zrobić w przypadku uszkodzenia systemu centralnego smarowania?

Naprawa centralnego smarowania nie należy do łatwych zadań, tym bardziej że wymaga specjalistycznej wiedzy oraz profesjonalnych narzędzi. Dlatego, gdy ulegnie ono awarii, najrozsądniej jest wezwać ekipę specjalistów, którzy szybko zdiagnozują usterkę i dokonają wymiany przewodów, rozdzielaczy smarowych lub nawet pompy, przywracając systemowi pełną sprawność. W tej branży działają firmy, które chętnie podejmą się tego zadania. Najczęściej same zajmują się projektowaniem oraz montażem takich systemów, zatem są z nimi doskonale zaznajomione i co najważniejsze dysponują wykwalifikowaną kadrą.

Jakie są zalety takiego systemu?

O niektórych z nich, dotyczących sprawności, bezawaryjności i żywotności wyposażonych w nie maszyn, była już mowa wcześniej. Są jednak także inne korzyści, takie jak:

  • oszczędność czasu, gdyż smarowanie odbywa się podczas ruchu,
  • mniejsze zużycie smaru,
  • zwrot kosztów inwestycji już po 11 miesiącach.

Są to powody, dla których wiele przedsiębiorstw decyduje się na montaż automatycznych systemów.

Jak dobrać centralne smarowanie do urządzenia?

Z pewnością nie można tego zrobić samodzielnie, jeśli nie ma się wiedzy na ten temat. Najrozsądniej jest zlecić projekt i montaż specjalistom, którzy przyjdą też z pomocą w razie awarii. Potrzebujesz fachowców do naprawy lub montażu? Znajdź w sieci firmę z najlepszymi opiniami i dobrą ofertą.