Firmy kamieniarskie zalecają, aby wstrzymać się z postawieniem płyty nagrobnej w miejscu pochówku przez okres minimum 6 miesięcy od daty pogrzebu. Spulchniona ziemia potrzebuje bowiem czasu, aby się ułożyć. Zbyt szybki montaż nagrobka może doprowadzić do zapadnięcia się terenu i zniszczenia płyty. Klienci mają więc czas, aby zadecydować o rodzaju zamawianej płyty. Sprawdź, kto w Rzeszowie świadczy usługi kamieniarskie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nagrobka?

W zakładach kamieniarskich dostępne są płyty nagrobne pojedyncze, podwójne, a także rodzinne grobowce czy mogiły dziecięce. Jeśli zmarły został skremowany, wtedy dobrze zdecydować się na specjalny model urnowy. W firmach działających w  Rzeszowie nagrobki są wykonywane najczęściej z takich materiałów jak:

  • granit,
  • marmur,
  • trawertyn,
  • piaskowiec.

Klienci mogą również zdecydować o rodzaju i wielkości napisów umieszczanych na płycie.

Zakład pogrzebowy czy firma kamieniarska — u kogo zamówić płytę nagrobną?

Najczęściej klienci w momencie organizacji ceremonii pogrzebowej nie myślą jeszcze o stawianiu nagrobka dla bliskiej im osoby. Jednak dobrze zdecydować się na współpracę z zakładem pogrzebowym, w którym dodatkowo świadczone są właśnie usługi kamieniarskie. W jednym miejscu będzie można dopełnić niezbędnych formalności, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, a także ograniczyć stres związany z organizacją pochówku przez bliskich pogrążonych w żałobie.

Ile kosztują nagrobki?

Ceny pojedynczych płyt nagrobnych zaczynają się od około 4 tys. zł, a podwójnych od 7 tys. zł. Ostateczny koszt będzie zależał przede wszystkim od wybranego materiału oraz dodatków (m.in. wazonów, figurek czy krzyży). Istnieje również możliwość wykonania nagrobku zgodnie z indywidualnymi preferencjami klienta. Wtedy cena może wynieść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tys. zł.