Chcąc stylowo zaaranżować wnętrza w swoim domu, warto sięgać po nietypowe rozwiązania. Dzięki nim można wykreować niebanalny design. Świetnie w tej roli sprawdzają się pilastry – to dekoracyjne elementy nawiązujące swoim wyglądem do dawnych epok i kojarzące się szczególnie z architekturą grecką. Odkryj ich potencjał i zachwyć się możliwościami, jakie przed Tobą otwierają!

Pilastry w aranżacji wnętrz – kiedy warto po nie sięgnąć?

Ozdobne pilastry to wewnętrzne dekoracje montowane na ścianach i sufitach. Te elementy sztukaterii można wykorzystać na przykład:

  • w roli obudowy kominka,
  • jako wykończenie filarów,
  • wokół wnęk okiennych i drzwiowych.

Są to produkty wykonane najczęściej ze styropianu lub pianki poliuretanowej, dlatego cechuje je lekkość i możliwość montażu w dowolnie wybranym miejscu bez obaw, że zbyt obciąży się ścianę czy inną powierzchnię. Występują w przeróżnych kształtach i rozmiarach, więc z łatwością wpisują się w każdą niemal aranżację, choć z pewnością najlepiej pasują do wystrojów w klimacie glamour, luksusowych oraz modernistycznych. Mogą stanowić element przełamujący skandynawski minimalizm lub wnoszący nieco przytulności do wystrojów loftowych. Co ważne, standardowo są dostępne w białym kolorze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby je pomalować na dowolny odcień.

Pilastry w przestronnych wnętrzach i przestrzeniach publicznych

Ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do wnętrz prywatnych, równie dobrze sprawdzą się w przestrzeniach użyteczności publicznej, lokalach usługowych oraz pomieszczeniach komercyjnych. Wiele zależy od dominującego w nich designu, jednak przy odrobinie sprytu podczas projektowania można dopasować je do każdego niemal wystroju. Wniosą powiew oryginalności i sprawią, że nudne, gładkie powierzchnie nabiorą niepowtarzalnego charakteru, zachwycając sztukateryjnym dodatkiem.