To najczęstszy problem kobiet chcących kupić obuwie — jaki model wybrać, na płaskiej podeszwie czy na obcasach? Dotyczy to butów na wszelkie pory roku, a także na większość okazji. Sprawdź, jakie zalety, ale i wady, mają oba te rozwiązania i jak w związku z tym dokonać najlepszego wyboru.

Oczekiwania vs. rzeczywistość

Nie da się ukryć, że buty damskie na obcasach prezentują się szczególnie efektownie, a im wyższe, tym większe robią wrażenie. W dodatku wiadomo, że fantastycznie wydłużają nogi, dodają wzrostu i dzięki temu też optycznie wysmuklają sylwetkę. Zanim jednak sięgnie się po niebotyczne szpilki, warto odpowiedzieć sobie na pytania takie jak:

  • Czy będę umiała w nich chodzić? —  niestety nie jest to takie oczywiste, na obcasach trzeba umieć chodzić, a im wyższe, tym trudniejsze jest to zadanie;
  • Czy takie buty będą dla mnie praktyczne? — czyli po prostu czy będzie gdzie je wkładać? Wysokie szpilki na pewno nie sprawdzą się do biegania po sklepach czy do pracy, w której dużo się stoi albo chodzi;
  • Czy będę czuła się w nich pewnie? — chodzenie w szpilkach jest szczególnie trudne w przypadku powierzchni takich jak chodnik z nierównościami czy śliska posadzka bądź schody. Nawet wybierając obuwie na imprezę, trzeba mieć to na uwadze, także ze względów bezpieczeństwa!

Poza tym niektóre fasony tego rodzaju mogą okazać się zwyczajnie niewygodne. Mowa tu zwłaszcza o tańszych butach, ale też niektórych modelach, jak sandały z wąskimi paseczkami czy warianty z niezwykle cienkimi obcasami, które mogą… uginać się podczas chodzenia. Kupowanie butów, w których praktycznie nie da się chodzić, mija się z celem, trzeba zatem podczas zakupów zachować zdrowy rozsądek.

Damskie buty —  na jaką okazję?

Kiedy szykuje się wystrzałowa impreza, na pewno można zaszaleć i postawić na kilkunastocentymetrowe szpilki. Gdy jednak chodzi o obuwie do pracy czy na co dzień, niższe obcasy lub całkiem płaskie podeszwy będą lepszym rozwiązaniem. Zapewnią stabilny chód, pozwolą chodzić szybko, bez uważania na nierówności i inne przeszkody. Warto też pamiętać, że niebotyczne szpilki w niektórych okolicznościach mogą być źle widziane, kojarząc się bardziej z imprezą niż biurowym dress code’m. Jednocześnie płaskie modele wcale nie muszą być mniej eleganckie niż na przykład czółenka, czego wiele kobiet się obawia. Świetnym zastępstwem dla obcasów są choćby damskie mokasynki , najlepiej w stonowanych kolorach i wykonane ze skóry.

Wybierz odpowiednie buty

Podczas zakupów obuwia kobiety muszą zwracać uwagę na wiele kwestii. Wysokość obcasów, adekwatna do okoliczności, jest jedną z ważniejszych.